Őszi zabkása
2012. október 27. írta: VegaLife

Őszi zabkása

őszi zabkása1.jpgAz a jó a "kása"reggelikben, hogy mindig az adott évszaknak megfelelő gyümölcsökkel lehet változatossá, különlegessé tenni. A zabkásában pedig az a nagyszerű dolog, hogy gyorsabban elkészül, mint egy kevésbé értékes étel, a tejbegríz. Persze ez utóbbit sem vetem meg, mint már korábban kiderült, készítettem már én is tejbegrízt. Most azonban maradjunk a zabkásánál.

Abban a paleo és vegán étkűek is egyet értenek, hogy a zabpehely jó a testnek. Magas vérnyomástól vagy cukorbetegségben szenvedőknek ajánlott minél gyakrabban fogyasztani. Addig teljesen értékes táplálék, míg nem adunk hozzá plusz cukrot, vagy nem keverjük édes müzlihez, netalán gyümölcsjoghurthoz.

Talán kevesen tudják, hogy nem csak remek reggeli alapanyag, de sűrítéshez is sokkal egészségesebb, mint a krumpli, a keményítő vagy a fehér liszt. Másik nagy előnye, hogy nem ragad le, könnyű az edényt elmosni utána. Ha bármilyen szószt vagy masszát készítünk és túl híg, folyós lett, a zabpehely ezt a gondunkat is könnyedén megoldja. Őrölt formában a szószhoz keverve, a masszában pedig egész zabpelyhek segítenek a nedvesség felszívásában. Ahogy a receptjeimből is kitűnik, egészséges tojáshelyettesítő szinte mindenféle ételhez. Palacsinta, gofri, fasírt - mindegyik esetében alapanyagként használható a zabpehely.

Mégis a legegyszerűbb étel vele a zabkása.

Már van néhány zabkása receptem a blogon. A következő is a sorozatba kerül. Ezekből is látszik, mennyire változatos reggeliket készíthetünk.

A recept:

Hozzávalók:

  • 1 adag zabpehely (pl. 2 marék)
  • víz
  • 2-3 szem körte
  • 1 fürt édes szőlő
  • Igény esetén: növényi tej
  • Édes ízhez ragaszkodva: édesítőszer (méz, gyümölcscukor, xilit és társai közül valamelyik)

 

Elkészítés:


Ha apró szemű zabpelyhünk van, akkor a lábosban, amiben főzni fogjuk, kicsit megpirítjuk. Épp, amíg illata lesz a pirítástól. Majd felöntjük vízzel. Figyelve és olykor megkeverve addig főzzük, míg a zabpehely meg puhul.

Ha nagy szemű zabpehellyel dolgozunk, akkor ugyanígy megpiríthatjuk, de egy éjszakára akár be is áztathatjuk hideg vízbe. Másnap pedig felfőzzük. Az ilyen zabpelyhek több főzési időt igényelnek.

Akár főzés előtt is hozzáadhatjuk a felszeletelt, leszemezett gyümölcsöt, mivel úgysem fő olyan sokáig, hogy nagyon károsodna hő hatására.

Víz helyett és vízzel együtt is használhatunk valamilyen növényi tejet. Külön ízvilágot kölcsönöz reggelinknek.

Fahéjjal, mézeskalács fűszerkeverékkel vagy karobbal megszórhatjuk, de lekvárt is tehetünk a tetejére.

őszi zabkása2.jpg őszi zabkása.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://vegalife.blog.hu/api/trackback/id/tr504873294

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

mudpach 2013.01.21. 11:32:01

Imádom a zabkását, én is így szoktam elkészíteni, különböző gyümölcsös variációkkal. Amit pedig külön értékelek (gondolom a vegán miatt, vagy nem?), hogy ezen a blogon nincs tejes recept, ugyanis én tejcukor érzékeny vagyok, így a tejet, tejszínt, tejport nélkülözöm.

VegaLife 2013.01.21. 13:17:48

@mudpach: Tehéntejes recept, ha jól emlékszem, tényleg nincs. Elvétve akad egy-két tejszármazékos - pl. ricottával töltött gomba, na azt nem ajánlom. :) Aztán úgy tudom, a Hulalával is óvatosan kell bánni, mert tartalmaz állati fehérjét. Bár még nem néztem utána, hogy mi is az pontosan, ami benne van, na meg persze amúgy sem egy egészséges késztermék. (Bár tejszínhabként szerintem finom.)
süti beállítások módosítása